Fotolajmi

23 milionë njerëz planifikojnë të emigrojnë

Numri i njerëzve me planet e emigracionit në mbarë botën është rritur paksa gjatë viteve të fundit. UNO llogarit në 23 milionë njerëz që kursejnë para, mësojnë gjuhë dhe aplikojnë për vizë.

Ky është përfundimi i arritur nga Zyra për Migrim e OKB-së (IOM), në bazë të të dhënave nga viti 2010 deri në vitin 2015. “Edhe pse ka më pak njerëz me plane emigrimi se sa supozohet shpesh, tendenca e rritjes në mbarë botën do të thotë se migrimi do të vazhdojë”, shpjegon Drejtori i Përgjithshëm i IOM-it, William Swing, sipas Agjencisë së lajmeve DPA, përcjell albinfo.ch.

Shtetet e Bashkuara, sipas studimit, janë destinacioni më atraktiv për njerëzit me plane migrimi. Kjo pasohet nga Britania e Madhe, Arabia Saudite, Kanadaja, Franca dhe Gjermania, sipas shifrave të IOM-it. Ju mund të gjeni më shumë njerëz me dëshira për të emigruar në një vend në zhvillim.

Gjysma e atyre që dëshirojnë të emigrojnë jetojnë në 20 vende, të udhëhequr nga Nigeria dhe India. Tetë nga këto janë vende afrikane. Të ardhurat nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Migrim vlerësojnë se aktualisht ekzistojnë 244 milionë emigrantë në mbarë botën.

Në vitin 2015, 116,000 njerëz u zhvendosën në një vend tjetër. Rreth një çerek prej tyre ishin zviceranë. Sipas Zyrës Federale të Statistikave, numri i shtetasve zviceranë që emigruan në 25 vjetët e fundit ka qenë gjithmonë rreth 25,000 deri në 30,000.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/23-milione-njerez-planifikojne-te-emigrojne/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.