Fun

500 njerëzit më të pasur në botë, “më të rëndë” për 207 miliardë dollarë

500 njerëzit më të pasur në botë nga 8 nëntori, kur Donald Trump u zgjodh president i Amerikës, kanë rritur pasurinë e tyre për 207 miliardë dollarë.

Indeksi i miliarderëve nga “Bloomberg” tregon se ata aktualisht peshojnë 4.600 miliardë.

Gati 36 miliarderë kinezë kanë rritur pasurinë e tyre me 13.2% nga zgjedhja e Trump, ose 39.2 miliardë dollarë. Vetëm miliarderëve meksikanë fitorja e Trump-it nuk u solli asgjë të mirë. Sulmet e tij mbi fqinjin jugor goditën pezon dhe rritjen e tyre me dy shifra në pasurinë e meksikanëve të pasur. Nga 8 nëntori e tutje pasuria e tetë miliarderëve nga Meksika është ulur me 4.1%, ndërsa pasuria e njeriut më të pasur në Amerikën e Jugut, Carlos Slim, i cili peshon 50.7 miliardë, është ulur me 4,2 miliardë $.
Ndryshe nga ta, miliarderët rusë kanë rritur pasurinë e tij me 24.4 miliardë. Kjo rritje e tyre për 10.5% ka shtuar pasurinë totale në 256 miliardë.

Pasuria e 43 miliarderëve nga sektori financiar amerikan u rrit me 6.7%, ose 403 miliardë dollarë, ndërsa pasuria e 126 amerikanëve të tjerë të ranguar në listën e “Blooomberg” u rrit me 4.2%.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/500-njerezit-me-te-pasur-ne-bote-me-te-rende-per-207-miliarde-dollare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.