Integrimi

Altin Asllani me “Pablo Infernal” ndez atmosferën në OpenAir St. Gallen

“Benzina e tyre është Rock`n`Roll sepse benzinën ata e kanë në gjak. Pablo Infernal janë të egër në zemër. Talentet e zgjedhur si më të mirët nga SRF kanë pushtuar me lehtësi skenën e madhe të OpenAir St. Gallen duke mahnitur audiencën”

 

Rok Bendi “Pablo Infernal”, me frontmen Altin Asllanin, i zgjedhur vitin e kaluar si bendi miri në Zvicër nga SRF 3 ka ndezur atmosferën në hapje të festivalit të madh open air të shtunën në St. Gallen. Ky organizim që është më i madhi i këtij lloji në Zvicër ka filluar më 29 qershor dhe përfundon më 2 korrik (sot), shkruan albinfo.ch. Ai vizitohet nga dhjetëra mijë adhurues të muzikës dhe është i vetmi në Zvicër që vazhdon të mbahet edhe tash, kur shënon dyzetvjetorin e themelimit.

“Benzina e tyre është Rock`n`Roll sepse benzinën ata e kanë në gjak. Pablo Infernal janë të egër në zemër. Ata, duke kombinuar energjinë e shfrenuar, gjallërinë dhe sharmin parak, dhurojnë festë për sy dhe veshë. Talentet e zgjedhur si më të mirët nga SRF kanë pushtuar me lehtësi skenën e madhe të OpenAir St. Gallen duke mahnitur audiencën”. Kështu shkruan portali i SRF, duke i bashkëngjitur edhe xhirimin nga skena e përmendur.

Në edicionin e sivjetmë të OpenAir St. Gallen krahas dhjetëra grupeve të ndryshme pjesëmarrëse, si më i njohuri  paraqitet bendi gjerman “Die Toten Hosen”.

Pablo Infernal nuk pëlqejnë gjërat “e hekurosura në mënyrë perfekte” por synojnë drejt një “papastërtie” të caktuar. Ata e gjejnë burimin e tyre në vitet `70 kur muzika, sipas mendimit të tyre ishte ende e pasofistikuar (e virgjër) dhe jetonte nga emocionet” thuhej në arsyetimin për dhënien e çmimit këtij bendi, vitin e kaluar, transmeton albinfo.ch. Dhe në fakt ata ia kanë dalë që këtë vepër arti ta transportojnë saktësisht në të tashmen.

“Qëkur kam njohur `Pablo Infernal” unë nuk mërzitem më për rininë e sotme. Ata janë rreth të 20-tave, flasin dhe citojnë Deep Purple, Frank Zappa, Beatles, Led Zeppelin me siguri absolute stili dhe kanë potencial siç nuk ka pasur asnjë rok bend zviceran prej kohësh”, thotë redaktori i SFR3 Dominic Dillier.

Në këtë link mund të shikoni videon nga koncerti:

http://m.srf.ch/radio-srf-3/highlights/festivalsommer/konzertvideos/pablo-infernal-hoellisch-gut

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/altin-asllani-me-pablo-infernal-ndez-atmosferen-ne-openair-st-gallen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.