Fotolajmi

“Apple” prin në mesin 100 kompanive më të mëdha në botë

Dy vjetët e fundit kanë qenë të arta për korporatat e mëdha, sidomos për kompanitë e teknologjisë. Bëhet fjalë për të ardhurat në rritje të fitimit dhe të kapitalizmit të tregut, në nivele rekorde. Për të ilustruar përmasat e 100 kompanive më të mëdha në botë, “Visual Capitalist” ka paraqitur në një formë të thjeshtuar – balona që tregojnë madhësinë e të ardhurave (rrethi i jashtëm) dhe fitimit (rrethit të brendshëm).

Është e qartë se makina gjigande amerikane e teknologjisë “Apple” prin në këtë listë. “Apple” nuk mund të jetë më e madhe për shkak të të ardhurave të kompanisë, por fitimi i saj është mbresëlënëse. Në vitin 2016 kompania ka fituar 45 miliardë, e cila është më shumë se të ardhurat e gjigantëve, si Coca-Cola (41.5 miliard $) ose Facebook (27.6 miliardë). “Apple” ka një diferencë në fitim 21%, e cila është mbi mesataren e të tjerëve.

Në fakt, vetëm bankat e mëdha kineze, si ICBC dhe Banka Bujqësore në Kinë, fitimet i kanë të afërta me kompaninë e teknologjisë amerikane.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/apple-prin-ne-mesin-100-kompanive-me-te-medha-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.