Fun

Automobili më i mirë i vitit në botë?

Organizatorët e garës “Vetura më e mirë e vitit në botë” (World Car of the Year, WCOTY) kanë bërë publike modelet që do të konkurrojnë në secilën kategori. Fituesi me siguri do të jetë një ‘crossover’, që ka arritur në finale me 3 vetura të tilla: “Q5 Audi”, “Jaguar F-Pace” dhe “Volkswagen Tiguan”.

Në këtë mënyrë nga gara për vendin e parë humbën të drejtën  “Audi Q2”, “Fiat / Abarth 124 Spyder”, “Honda Civic”, “Mazda CX-9”, “Skoda Kodiaq” dhe “Toyota C-HR”.

Është interesante se makina më e mirë në Evropë për vitin është gjithashtu një ‘crossover’ – francez “Peugeot 3008”, e cila fitoi në fillim të javës.

Pretendentët në kategorinë “Automobili i vitit” janë: “Audi R8 Spyder”, “McLaren 570S” dhe “Porsche 718 Boxster / Cayman”, nga gara ranë “Aston Martin DB11” dhe “Honda / Acura NSX”.

Për veturën “Best Premium” garën e vazhdon “BMW 5 Series”, “Mercedes-Benz E-Class” dhe “Volvo S90 / V90”, ndërsa “Bentley Bentayga” dhe “Zanafilla G90” u larguan nga konkurrimi.

Në finale në kategorinë “Vetura e qytetit” ka arritur “BMW i3” (94 Ah), “Citroen C3” dhe “Suzuki Ignis”, duke rënë “Ford Ka +” dhe “smart Cabriolet”.

Për “Veturën e Gjelbër të vitit” pretendojnë “Chevrolet Bolt”, “Tesla Model X” dhe “Toyota Prius Prime”, duke lënë pas “Honda Clarity Fuel-Cell Car” dhe “Hyundai Ioniq”.Për vendin e parë për “Dizajn të vitit” do të garojnë “Jaguar F-Pace”, “Mercedes-Benz S-Class Cabriolet” dhe “Toyota C-HR”. Në këtë kategori përfshihen të gjitha makinat që janë nominuar në  këtë konkurrencë.

Të gjithë fituesit do të shpallen gjatë panairit të veturave në Nju-Jork, që do të mbahet në prill, në një votim të ri të jurisë, e cila përfshin 70 gazetarë të automobilave nga 25 vende.