Lajme

Bashkatdhetarët bashkohen në Prekaz

Sipas Ministrisë, me 1 gusht (e hënë) bashkatdhetarët do të bashkohen në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në orën 18:00 me moton “Një lule për Jasharët”. Më pas do të bëhen edhe homazhe në varret e familjes Jashari

Manifestimi tradicional për bashkatdhetarët “Dita e Diasporës” mbahet në Prekaz të Skenderajt, me datën 2 gusht. Kështu ka njoftuar Ministra e Diasporës (MeD), duke iu bërë thirrje njëkohësisht të gjithë bashkatdhetarëve që të bashkohen në vendin ku gërshetohet e shkuara dhe e ardhmja e Kosovës.

Sipas Ministrisë, me 1 gusht (e hënë) bashkatdhetarët do të bashkohen në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në orën 18:00 me moton “Një lule për Jasharët”. Më pas do të bëhen edhe homazhe në varret e familjes Jashari. Ndërsa në ora 20:00  mban koncert orkestra “Spartiti per Scutari” arbëresh nga Italia, në krye me drejtuesin artistik, shkodranin Bardh Jakova.

Ndërkaq më 2 gusht (e martë) vizitohet Muzeu Etnologjik i Kosovës “Emin Gjiku”. Ky aktivitet fillon nga ora 20:00 ku mbahet ndarja e çmimeve “Mërgimtari i Vitit” dhe “Gazetari me shkrimin-kronikën ose emisionin më të mirë për diasporën”.

Të pranishëm do të jenë personalitete të jetës politike, kulturore dhe sportive nga Kosova, Shqipëria dhe Diaspora, ndërsa do të performojnë bendi i RTK-së, Bardh Jakova & Spartiti per Scutari dhe grupi nga Kroacia, “Zoria”.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/bashkatdhetaret-bashkohen-ne-prekaz/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.