Lajme

BE provon tregun e përbashkët me roaming më të lirë në Ballkan

Komisari evropian shprehu shpresën se udhëheqësit do të tregojnë vullnet të mjaftueshëm politik për të arritur një treg funksional rajonal vitin e ardhshëm

Komisari për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, pret një marrëveshje politike mes kryeministrave të Maqedonisë, Shqipërisë, Bosnjë e Hercegovinës, Kosovës, Malit të Zi dhe Serbisë në formimin e një tregu ekonomik rajonal në Ballkanin Perëndimor në takimin që do të realizohet në qytetin italian të Triestes, më 12 korrik, raportojnë mediat e Shkupit.
Duke folur me një grup gazetarësh në Bruksel, Han tha se qëllimi i kësaj zone të propozuar rishtas ekonomike rajonale është për të lejuar lëvizjen e lirë të mallrave, shërbimeve, por edhe të ketë njohjen e ndërsjellë të certifikatave. Gjithashtu në Trieste do të organizojmë “një treg më të integruar dixhital, për shembull, kur është fjala për uljen e tarifave të romingut”, thekson Hahn, përcjell albinfo.ch.
Komisari evropian shprehu shpresën se udhëheqësit do të tregojnë vullnet të mjaftueshëm politik për të arritur një treg funksional rajonal vitin e ardhshëm. Kjo ide u vu për herë të parë në tryezë në një takim të liderëve të gjashtë vendeve në mars në Sarajevë. Ajo u prit me një reagim nga Mali i Zi dhe Kosova, të cilët kanë frikë se tregu i Ballkanit Perëndimor do të zvogëlojë shanset e vendeve që një ditë t’i bashkohen tregut të vetëm të BE-së.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/be-provon-tregun-e-perbashket-me-roaming-me-te-lire-ne-ballkan/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.