Integrimi

Benjamin Ferati, heroi i Vlorës

Dy kushërira po kërkonin ndihmë dhe Benjamini ka hyrë për t’i shpëtuar ku njërin e ka nxjerr në breg, por nuk arriti të shpëtojë, derisa ka hyrë edhe një herë për të nxjerrë të tjetrën, por asnjëri nuk doli i gjallë

Benjamin Ferati humbi jetën të shtunën në Zvërnec të Vlorës, por ai do të mbahet mend përgjithmonë.

Ferati nga Kamjani i Tetovës, duke tentuar të shpëtojë dy vajza humbi jetën në dallgët e bregdetit shqiptar. Edhe pse të dy gratë nuk arritën të shpëtojnë 24-vjeçari sakrifikoi jetën e tij, duke mos arritur të dalë i gjallë, raporton albinfo.ch.

Dy kushërira po kërkonin ndihmë dhe Benjamini ka hyrë për t’i shpëtuar ku njërin e ka nxjerr në breg, por nuk arriti të shpëtojë, derisa ka hyrë edhe një herë për të nxjerrë të tjetrën, por asnjëri nuk doli i gjallë. Edhe pushuesit tjerë janë mundur të hynë, por ishin penguar nga dallgët e mëdha. Me Benjaminin ishin edhe e dashura e tij, që ka mbetur e shokuar.

Pas kësaj ngjarje tragjike, ishin të shumta komentet, duke u lutur për djaloshin e ri nga Tetova, i cili sakrifikoi jetën e tij në dallgët e bredetit shqiptar. Ai është varrosur të dielën në fshatin e tij të lindjes, ku morën pjesë mijëra banorë të dielën.

Ndërkohë, përmes një statusi në ‘Facebook’ kreu i Departamenti të Emigracionit dhe Diasporës në PD dhe deputeti i ardhshëm, Bardh Spahia ka reaguar për ngjarjen në Vlorë ku brenda një dite u mbytën 4 persona.

Spahia sjell në vëmendje premtimet e kryeministrit Edi Rama për shërbimet e rojeve në plazhe, ndërsa bën përgjegjës pikërisht kryeministrin i cili sipas tij po tregon indiferencë totale përballë kësaj situate. Ai propozon gjithashtu që të riut Benjamin Ferati, i cili humbi jetën duke u munduar të shpëtojë dy jetë njerëzish t’i akordohet një medalje për aktin e tij.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/benjamin-ferati-heroi-i-vlores/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.