Receta Gatimi

Biftek me lakër të re

Biftek me lakër të rePërbërësit:

• 1 kg. biftek ,
• 100 gr parmezan,
• 100 gr proshutë,
• 1 lakër me fletë të reja,
• Piper kokërr,
• Gjethe dafine,
• 1 lugë gjalpë,
• Kripë.

Përgatitja:

Fërgohet derisa të skuqet bifteku nga të gjitha anët dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 2500 C që të piqet për20 min.

Në ndërkohë fërgohet qepa dhe sa të zbutet ajo, shtohet proshuta, lakra e prerë në pjesë të gjata, parmezani, hidhet kripë, piper, gjethe dafine dhe e mbuluar me kapak ziehet gjersa të zbutet lakra.

Bifteku i pjekur mbështillet me folie për 5 minuta, pastaj pritet dhe vendoset sipër lakrës së vendosur në enë, ku do të shërbehet.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/biftek-me-laker-te-re/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.