E-Diaspora

Bullakaj, interpelancë për natyralizimin e të huajve

Politikani i ri, tashmë i njohur shqiptarozviceran, Arbër Bullakaj dhe këshilltar në Asamblenë e qytetit Wil ka kërkuar interpelancë për natyralizimin e të huajve në Zvicër.

Shkalla e natyralizimit në Zvicër është më pak se 6% ose në vlerë absolute nga rreth 900 mijë njerëz të cilët i plotësojnë kërkesat për natyralizim, normën e sigurojnë vetëm rreth 30 mijë.

Sipas perspektivës së politikës demokratike, kjo është shumë problematike. Është në interesin e Zvicrës që të ndihmojnë njerëzit që të ndërtojnë të ardhmen në Zvicër.

Arsyet se pse aplikacionet nuk janë dorëzuara, janë të shumta, mungesa e njohurive të procedurës, kostoja e lartë, frika e refuzimit e të tjera.

Në kantonin e Basel-Stadt, për shembull të huajt që qëndrojnë legalisht mbajnë takime personale, kurse Kantoni i Gjenevës është veçanërisht i fokusuar në përpjekjet e saj për të rriturit e rinj.

Cyrihu ka filluar me ndryshime dhe ata gjithashtu kanë filluar të informojnë për mundësitë e pjesëmarrjes dhe duke ofruar një formular të natyralizimit online.

Disa pengesa mund të jenë të lehta dhe në uljen e kostos. Arbër Bullakaj i ka kërkuar këshillit të qytetit disa përgjigje në bazë të pyetje që i ka ngritur. Ai ka ngritur zërin për të huajt që të kenë më shumë të drejta dhe lehtësira në natyralizimin.

Në vijim teskti i interpelancës:

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/bullakaj-interpelance-per-natyralizimin-e-te-huajve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.

IN_223_Einbürgerungshürden abbauen_Wortlaut

Shkarko Dokumentin