Shkurt.ch

Burkhalter lanson Iniciativën e ujit “Blue Peace” në Azinë Qendrore

Zvicra, në kuadrin e iniciativës “Blue Peace” (Paqja e kaltër) mbështet vendet si: Kazakistani, Kirgizistani, Uzbekistani, Taxhikistani dhe Turkemnistani në menaxhimin e ujërave dhe në këtë mënyrë edhe në shuarjen e konflikteve regjionale

Uji mund të ishte një mjet për forcimin e bashkëpunimit dhe paqes. Këtë e ka thënë veç tjerash ministri zviceran i punëve të jashtme, Didier Burkhalter, në fjalën e tij të hapjes së punimeve të Konferencës ndërkombëtare të ujit, që po mbahet në Astana, Kazakistan.

Siç bën të ditur Ministria e Jashtme në një komunikatë të saj Zvicra e ka iniciuar këtë konferencë, para tri vitesh. Ajo këtë e ka vendosur në kuadrin e iniciativës “Blue Peace” (Paqja e kaltër) për të mbështetur vendet si: Kazakistani, Kirgizistani, Uzbekistani, Taxhikistani dhe Turkemnistani në menaxhimin e ujërave dhe në këtë mënyrë edhe në shuarjen e konflikteve regjionale.

Në të njëjtën kohë ky bashkëpunim shërben për këmbimin e të dhënave teknike si dhe për promovimin e arsimimit të të rinjve të angazhuar në lëmin e ujërave.

Ministri Burkhalter po ashtu ka debatuar me të rinj dhe të reja në pavijonin zviceran të “Expo 2017” lidhur me vizionet e të ardhmes për ujërat.

Deti Aral, pothuajse plotësisht i shterur, tregon për pasojat e qasjes së paqëndrueshme me ujin në regjionin e Azisë Qendrore. Kjo është arsyeja për të cilën Zvicra mbështet këtë regjion me iniciativën “Blue Peace” Central Asia 2017-2020”.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/burkhalter-lanson-iniciativen-eujit-blue-peace-ne-azine-qendrore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.