Jeta në Zvicër

Çdo i treti e paguan shtrenjtë qiranë e banesës

Çdo i treti në vend paguan shumë për qiranë e banimit. Me këtë thuhet të jetë shumë i ngarkuar buxheti i familjeve me të ardhura nën 8000 franga. Kështu ka konstatuar Comparis, një shërbim krahasues i çmimeve që vepron përmes internetit.

Në përgjithësi janë rekomanduar shpenzime e një të katërtës së të ardhurave neto për qiranë e banesës, duke përfshirë ngrohjen dhe shpenzimet tjera. Megjithatë, 29 për qind e të intervistuarve thonë se kostot e tyre të qirasë kalojnë këtë shumë. Siç njofton Comparis janë prekur familjet me të ardhura nën 8 mijë franga zvicerane, përcjell albinfo.ch.

35 për qind e banorëve shpenzojnë më shumë se shuma maksimale e rekomanduar për qira. Në qytet, ajo është 28 për qind dhe në zonat rurale ende mbetet 22 për qind.

Për shkak të shpenzimeve të qirasë, 40 për qind e banorëve në zonat e tjera duhet të kufizojnë veten financiarisht. Kursimet janë bërë sidomos nëpër restorante, gjatë pushimeve apo për të bërë shoping. Anketa është kryer dhjetorin e kaluar me 1028 persona në të gjitha rajonet e Zvicrës.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/cdo-i-treti-e-paguan-shtrenjte-qirane-e-baneses-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.