Bota

Certifikatat elektronike do të garantojnë cilësinë e produkteve BIO

Certifikatat elektronike do të zvogëlojnë barrierat administrative dhe do të sigurojnë më shumë statistika të plota mbi importet e produkteve biologjike në komunitet

Sistemi i ri për certifikimin elektronik të produkteve organike BIO të importuara në Bashkimin Evropian do të hyjë në fuqi nga 19 prilli. Qëllimi është për të zvogëluar rrezikun e mashtrimit në këtë tregun e produkteve bio.

Certifikatat elektronike do të zvogëlojnë barrierat administrative dhe do të sigurojnë më shumë statistika të plota mbi importet e produkteve biologjike në komunitet.

Ndryshimi në legjislacion parashikon për një periudhë gjashtë mujore kalimtare të jenë në gjendje të përdorin certifikatat elektronike. Nga 19 tetori 2017, megjithatë, importet e produkteve organike do të certifikohen vetëm në mënyrë elektronike.

Certifikatat e reja do të bëhen pjesë e një sistemi veterinar “TRACE” të integruar në sistemin e BE-së. Sistemi i ri do të ndjek lëvizjen e ushqimit në komunitet dhe ndihmon menaxhimin e rreziqeve që lidhen me dërgesat e refuzuara.

Departamenti i bujqësisë organike është zhvilluar me shpejtësi vitet e fundit, sipas Komisionit Evropian. Në vitin 2015, më shumë se 11 milionë hektarë tokë në BE shfrytëzohen nga fermat biologjike (një total prej mbi 185.000), në krahasim me 5 milionë hektarë në 2002.

Më shumë se 306.000 operatorë merren me prodhimin e produkteve bio.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/certifikatat-elektronike-do-te-garantojne-cilesine-e-produkteve-bio/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.