Chalenge ligue-liga e dytë

Shqiptarët shënuan golat e vetëm në ndeshje: Armando Sadiku për Locarnon në minutën e 57, kurse Shkëlzen Gashi për Aarau-n, në atë 59

Në kuadër të javës së 24 të Chalenge ligës-ligës së dytë futbollistike të Zvicrës, ndeshja FC Locarno-FC Aarau e cila përfundoi me rezultat të barabartë 1 : 1,  ishte e veçantë për faktin se të dy golat u shënuan nga futbollistët shqiptarë. Armando Sadiku nga Shqipëria shënoi për Locarnon në minutën e 57,  kurse rezultatin e barazoi shqiptari nga Kosova Shkëlzen Gashi i cili shënoi për Aarau-n dy minuta më vonë, në minutën e 59.  Në radhët e Aarau-t nga minuta e 88 u aktivizua edhe Skender Zeqiri.

Ne ndeshjen FC Delemont- FC Biel-Bene në fitoren e vendësve 2 :1 ndihmoi edhe Muharrem Xhaqku i cili luajti tërë ndeshjen deri sa në radhët e mysafirëve, Labinot Sheholli luajti nga fillimi e deri në minutën78.

Futbollisti shqiptar Sehar Fejzullahi i cili luan për FC Lugano arriti të shënojë nga penaltia në minutën e 20 në ndeshjen kundër FC Stade Nyonnes. Por kjo nuk mjaftoi për ekipin e tij pasi që Lugano si vendës pësoi humbje me rezultat 1 : 2.

Futbollistë shqiptarë me prezencë më të madhe, gjithsej 5 dhe një rezervë, ishin në ndeshjen FC Wohlen-FC Kriens 1 : 2.  Në radhët e vendësve Alban Pnishi luajti tërë ndeshjen. Tërë ndeshjen u angazhua edhe Naim Haziri i cili u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 66. Altin Osmani u aktivizua nga fillimi deri në minutën e 66. Si zëvendësues por që nuk luajti fare ishte edhe Flamur Tahiraj. Në anën tjetër në radhët e klubit Kriens,  Genc Mehmeti luajti nga fillimi i ndeshjes. Ai në minutën e 14 u ndëshkua me karton të verdhë. Mehmeti në minutën e 70 u zëvendësua nga futbollisti tjetër shqiptar Gëzim Shala i cili po ashtu u ndëshkua me karton të verdhë në fund të ndeshjes, në minutat shtesë, 92-të.

Në fitoren si mysafir të FC Yverdonit ndaj FC Winterthur 2 me 1 në ekipin mysafir nga minuta e 46 u aktivizua edhe Florent Pepshi, kurse për ekipin vendës, FC Winterthur,  nga fillimi e deri në minutën e 78 luajti Granit Lekaj ndërsa Ermir Lenjani hyri në lojë nga minuta 57.

Në ndeshjen FC Schaffaussen – FC Wil  1 : 3, për vendës luajti nga fillimi e deri në minutën e 72 Visar Berisha, kurse fitoren e mysafirëve e shijoi vetëm në minutën e fundit të ndeshjes kur edhe u fut në lojë për FC Will,  Ifraim Alija.

Në dy ndeshjet tjera,  FC Servete-FC Vaduz 3 : 1 dhe FC Chiasso-FC Lausanne sport 1 : 2 nuk u aktivizua asnjë futbollist shqiptar. (S.S.)