Shkurt.ch

Deputetët e djathtë kërkojnë që refugjatëve t`u konfiskohen telefonat mobilë

Ata kërkojnë që refugjatëve, me të ardhur në Zvicër, t`u konfiskohen telefonat mobilë! Përmes tyre mund të përcaktohet më lehtë prejardhja e refugjatëve, mendojnë politikanët në fjalë

Prejardhja ose përkatësia shtetërore e azilkërkuesve shpeshherë është e paqartë pasi që atyre ndodh t`u mungojnë dokumentet që do ta konfirmonin këtë. Dy deputetë nacionalë të partisë së djathtë SVP/UDC, Gregor Rutz dhe Peter Keller, kanë “zgjidhjen” për këtë problem, shkruan blick.ch. Ata kërkojnë që refugjatëve, me të ardhur në Zvicër, t`u konfiskohen telefonat mobilë! Përmes tyre mund të përcaktohet më lehtë prejardhja e refugjatëve, mendojnë dy politikanët në fjalë.

Vitin e kaluar në Zvicër kanë ardhur 20 mijë refugjatë pa sjellë me vete dokumente zyrtare, dhe kjo shifër është 80 për qind nga numri i përgjithshëm i refugjatëve.

“Telefonat mobilë, ndryshe nga dokumentet e identifikimit, humben tepër rrallë”, thotë Rutz, transmeton albinfo.ch. Prandaj masa që propozon ai dhe kolegu i tij mund të merret vetëm kur “identiteti i azilkërkuesit nuk mund të përcaktohet në asnjë mënyrë tjetër”.

Kjo kërkesë ka gjetur mbështetje edhe te përfaqësuesit e partive CVP/PDC dhe FDP/PLR në parlament, të cilët edhe e kanë nënshkruar atë. Nga ana tjetër, kritikët thonë se  një konfiskim i tillë është shkelje e privatësisë.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/deputetet-e-djathte-kerkojne-qe-refugjateve-tu-konfiskohen-telefonat-mobile/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.