E-Diaspora

“Duaje ose lëre”, ekspozitë e Mentor Ejupit Toro në Hamburg

Hapja e ekspozitës bëhet të premten me 21.04 dhe do të qëndrojë e hapur për publikun deri me 14 Maj 2017

Pas ekspozitës kushtuar Nënë Terezës  vitin e kaluar, artisti me prejardhje nga Prishtina vjen para artdashësve europianë me ekspozitën e radhës „Love it or leave it“. Kësaj radhe është përzgjedhur hoteli privat „Lindtner“ në Hamburg, si qendër e Rotary Club njëherësh qendër e artit bashkëkohor ndërkombëtar. Ai, me vite të tëra njihej edhe si rezidenca e artistit me përmasa ndërkombëtare Kamendy i cili ka ndërruar jetë para dy vitesh.

Të premten më 21 Prill nga ora 19:00 do të hapet ekspozita e Mentor A.Ejupi Toro si fillim i ri i traditës së këtij hoteli me dashuri të veçantë ndaj artistëve ndërkombëtarë.

„Duaje ose lëre“ është një ekspozitë me 20 piktura të punuara në formate të mëdha në teknikën e vajit në kanavac. Motivet e punëve janë të bazuara në historinë qindra vjeçare të qytezës që deri para Luftës së Dytë Botërore i takonte Mbretërisë së Hanoverit dhe se me ligjin e nazistëve iu bashkëngjit metropolit 2 milionësh, Hamburgut, bashkisë së të cilit i takon edhe sot e asaj dite.

Ky titull i është vënë ekspozitës nga ana e Toros si shenjë proteste apo si dashuri-urrejtje ndaj situatës aktuale, si asaj politike dhe sociale po ashtu në veçanti në shenjë të planifikimit të hapësirës dhe jetës urbane.

„Kur shoh fotografitë e paraluftës dhe i krahasoj me gjendjen aktuale të qytetit tim ku jetoj që 24 vite, më vjen të eksplodoj nga zemërimi“ -shprehet Toro ; duke vazhduar “nuk ka bërë lufta dëme sa kanë bërë drejtuesit e planifikimit urban dhe arkitektët me shije depresive“. Kështu u shpreh artisti nga Kosova sot në konferencën e shtypit në Hamburg.

Foto: Niels Kreller

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/duaje-ose-lere-ekspozite-e-mentor-ejupit-toro-ne-hamburg/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.

 Biografi e shkurtë:

  • Emri e mbiemriMentor Ejupi
  • Prejardhja:Prishtinë
  • Vendi ku vepron:Hamburg, Gjermani
  • Profesioni:Piktor