Fotolajmi

Duhani, shkaktar i 8 milionë vdekjeve në vit

Deri në vitin 2030 numri i vdekjeve të lidhura me duhanin mund të rritet për një të tretën, thotë një studim nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar Amerikan i Kancerit, njofton albinfo.ch.
“Numri i vdekjeve nga duhani pritet të rritet në rreth gjashtë deri në tetë milionë vdekje vjetore deri në vitin 2030. 80% e vdekjeve janë nga vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, thotë studimi i publikuar të martën.
Gati 80% e duhanpirësve jetojnë në këto vende, ku numri i përgjithshëm i duhanpirësve vazhdon të rritet, thotë studimi në fjalë, duke kujtuar se ekspertët mjekësorë mendojnë se ky fenomen i vdekshmërisë nga duhani mund të parandalohet lehtë.

Kosto për ekonominë globale

Pirja e duhanit “shkakton çdo vit (…) më shumë se 1000 miliardë dollarë shpenzime për kujdesin shëndetësor dhe produktivitetin e humbur”, raporton studimi i paraqitur pranë 70 ekspertëve.
Implikimet e kostos për shëndetin e duhanit tejkalojnë të ardhurat nga taksat e duhanit, të vlerësuara nga OBSH-ja me 269 miliardë $ në vitet 2013-2014.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/duhani-shkaktar-i-8-milione-vdekjeve-ne-vit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.