Futbolli Shqiptar në Zvicër

FC Tetova, klubi ku luan edhe lojtari i përfaqësueses kosovare

Tetova nuk është vetëm e tetovarëve, në këtë klub luajnë shqiptarët e të gjitha trojeve

 

«Tetova përbëhet aktualisht vetëm nga lojtarë shqiptarë nga trojet  shqiptare. Ata janë nga Kosova, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës», thotë kryetari i klubit, Basri Xhelili.

Lojtari më i famshëm i klubit FC Tetova është Fadil Goli i përfaqësueses kosovare në futsal. Goli ka luajtur këtë vit për herë të parë për përfaqësuesen e Kosovës në garat për kualifikimin Europian në Futsal duke u  shpallur golashënuesi më i mirë i kombëtares kosovare, me katër gola të shënuar.

Jo vetëm sport

Tetova është një klub i ri që është themeluar në fillim të qershorit 2011 në Seebach të kantonit Cyrih. Është iniciuar nga 12 shokë që për qëllim kishin jo vetëm angazhimin sportiv e ruajtjen e kontakteve mes tyre por edhe ruajtjen e gjuhës e traditave. «Veç sukseseve sportive, nuk duhet harruar se klubet shqiptare luajnë një rol të rëndësishëm në integrimin e të rinjve, ruajtjen e gjuhës dhe traditave tona si dhe ruajtjen e kontakteve sociale».

Të gjithë themeluesit e klubit ishin në atë kohë lojtarë aktiv duke dhënë angazhimin e tyre edhe me detyra vullnetare në kryesinë e klubit.

«FC Tetovën e përcollën shumica e themeluesve edhe pse ata nuk janë më aktiv në futboll, ata japin kontribut në mënyra tjera si trajner, kryetar, drejtor sportiv dhe detyra tjera të klubit» .

«Samir Idrizi, Mirsad Dzemaili, Erxhan Zeqiri, Basri Xhelili, Admir Ziberi, Sead Miftari, Semir Demiri, Burhan Iseni dhe Riza Iseni janë themeluesit e FC Tetovës që e mbështësin edhe sot e kësaj dite ekipin kudo që shkon», tregon Xhelili.

Një vit pas themelimit, ngjiten një shkallë më lart

Nga ana sportive, FC Tetova ndeshjet e para kampionale i ka zhvilluar gjatë vitit 2011/2012 duke startuar si rëndom në ligën e pestë zvicerane. Në fund të kampionatit ata janë shpallur kampion dhe kështu kanë fituar të drejtën për të garuar sezonen vjeshtor të 2012 në ligën e katërt të rajonit Cyrih.

«Pas suksesit të shpejtë, FC Tetova,  një vit pas themelimit, themeloi edhe ekipin e seniorëve, por mospjesëmarrja regullt në stërvitje dhe në ndeshje na detyroi ta tërheqim ekipin nga kampionati», thotë Xhelili.

Sukseset e FC Tetovës janë ngjitja në ligën e katërt, themelimi i Unionit të Klubeve Shqiptare në Zvicër, arritja dhe loja në gjysmëfinale ndaj FC Kosovës ZH në turnirin për kupën e Unionit.

«Synimi ynë i parë dhe i vetëm është momentalisht ngjitja në ligën e tretë».

Futbollisti më i ri i FC Tetovës është 18 vjeçari Edolind Selimi i cili luan përkrah futbollistit më të vjetër, 40 vjeçarit, Burhan Iseni.

«Aktualisht, golashënuesi më i mirë i FC Tetovës është Muhamet Ramadani me 21 gola në 11 ndeshje. «Nuk duhet harruar edhe përcjellësin e tij Avdilsamet Saqipi i cili deri në gjysmësezonë shënoi 18 gola dhe ishte vetëm dy gola larg vendit të parë».

Nga drejtuesit e klubit mësojmë se janë edhe lojtarët e tjerë të cilët japin maksimumin për këtë klub, pa të cilët golashënuesit nuk do të kishin shënuar kaq shpesh.

FC Tetova është një skuadër e re që po e luan me sukses rolin e një shoqate unifikuese mes shqiptarëve dhe vendasve.

Themeluesit

«Samir Idrizi, Mirsad Dzemaili, Erxhan Zeqiri, Basri Xhelili, Admir Ziberi, Sead Miftari, Semir Demiri, Burhan Iseni dhe Riza Iseni janë themeluesit e FC Tetovës që e mbështësin edhe sot e kësaj dite ekipin kudo që shkon», tregon Xhelili.

 

Golashënuesit

«Aktualisht, golashënuesi më i mirë i FC Tetovës është Muhamet Ramadani me 21 gola në 11 ndeshje. «Nuk duhet harruar edhe përcjellësin e tij Avdilsamet Saqipi i cili deri në gjysmësezonë shënoi 18 gola dhe ishte vetëm dy gola larg vendit të parë».

 

Sukseset

Sukseset e FC Tetovës janë ngjitja në ligën e katërt, themelimi i Unionit të Klubeve Shqiptare në Zvicër, arritja dhe loja në gjysmëfinale ndaj FC Kosovës ZH në turnirin për kupën e Unionit.

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/fc-tetova-klubi-ku-luan-edhe-lojtari-i-perfaqesueses-kosovare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.