Lajme

Feja nuk e ndalon festimin e Vitit të Ri

Profesori i studimeve islame, Xhabir Hamiti thotë se nuk ka përgjigje fetare rreth festimit apo jo të Vitit të Ri sipas kalendarit gregorian. Shfrenimet e njerëzve, sipas tij, nuk janë të shëndetshme as në aspektin etik

Profesori i studimeve islame dhe njëri nga teologët më bashkëkohor në Prishtinë, Xhabir Hamiti kundërshton shumicën e klerikëve islam që ndalojnë festimin e vitit të ri sipas kalendarit gregorian. Ai thotë se nuk është e ndaluar nëse festohet ndërrimi i moteve sipas kalendarit me të cilin punon shoqëria.

Në emisionin “Komitet” të Express, ai ka folur edhe për festimin ose jo i festës së Vitit të Ri nga myslimanët. Hamiti ka thënë se nuk ka përgjigje fetare dhe nuk ka nevojë për diçka të tillë për festimin e një feste për nder të fundit të vitit.

Megjithatë, ai ka thënë se mënyrat me anë të të cilave festohet viti i ri dhe që sipas tij, sjellin shfrenim të njerëzve, nuk janë të shëndetshme as në aspektin fetar, por edhe edukativ dhe etik.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/feja-nuk-e-ndalon-festimin-e-vitit-te-ri/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.