Sporti

FIFA zgjeron numrin ekipeve pjesëmarrëse në Kupat e Botës

Duke filluar nga viti 2026 do të rritet numri i ekipeve pjesëmarrëse në Kupat e Botës nga 32 në 48 ekipe.

Për këtë zgjerim ka vendosur organizata botërore e futbollit, FIFA. 

Këshilli i FIFA-s ka votuar sot që të zgjerojë raundin e parë të kampionatit në 16 grupe me nga tre ekipe secili. Njoftimi është bërë publik në profilin e FIFA-s në Twitter.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, gjatë fushatës së tij për këtë post ishte zotuar se do e zgjerojë Kupën e Botës. Nga 211 anëtarë, 135 asnjëherë nuk kanë marrë pjesë në Kupën e Botës.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/fifa-zgjeron-numrin-ekipeve-pjesemarrese-ne-kupat-e-botes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.