Fotolajmi

Finlanda, vendi më i sigurt për turistët

Pas Finlandës vijnë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Islanda. Kolumbia, Jemeni dhe Salvadori janë vende më pak të sigurta për turistë

Forumi Ekonomik Botëror në Gjenevë njoftoi se Finlanda është vendi më i sigurt për turistët.

Pas Finlandës vijnë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Islanda, transmeton albinfo.ch.
Oman është në vendin e katërt dhe më pas vjen Hong-Kongu, Singapori, Norvegjia, Zvicra, Ruanda, Katari.
Studiuesit kanë marrë parasysh dhunën, terrorizmin dhe sigurinë e përgjithshme të turistëve.

Është interesante se Shtetet e Bashkuara figurojnë në vendin e 84-t dhe Britania e 76-a.

Kolumbia, Jemeni dhe Salvadori janë vende më pak të sigurta për turistë.