Të tjera

Fluturimi i parë testues i automjetit (VIDEO)

“Lilium Jet” kombinon mënyrën e fluturimit të helikopterëve dhe aeroplanëve

«Liliumi» gjerman ka publikuar një video që tregon fluturimin e parë testues të makinës revolucionare fluturuese, që e quajnë «Lilium Jet». Ndoshta nuk janë të vetmit që punojnë me një automjet të tillë, por duket se janë më të suksesshëm dhe pamjet nga fluturimi i prototipit të tyre japin shpresë se në të ardhmen e afërt mund të fluturojmë me veturat tona.

Termi “makinë fluturuese” në këtë rast nuk është tërësisht i saktë, por është më i përshtatshmi, sepse është risi që tashmë shikonte përpara për dekada. “Lilium Jet”, më saktë, një avion i fuqishëm ose një avion. Ajo ka kapacitet për dy njerëz dhe kombinon mënyrën e fluturimit të helikopterit dhe aeroplanit, dhe më së miri, nuk ndot mjedisin, sepse nuk i duhen derivate të naftës, por rrymë. Në krahët e tij janë instaluar 36 motorë elektrikë që janë të larmishëm me 12 valvola, përcjell albinfo.ch.

Shkencëtarët nga ekipi «Lilium» thonë se motori i tyre elektrik përdor 90% më shumë energji se sa një dron tipik. Motori kryesor është i njëjtë me atë që përdoret në makinën elektrike “Tesla”.

“Lilium” u themelua dy vjet më parë, dhe shkencëtarët që nga ajo kohë punuan intensivisht në projektimin dhe ndërtimin e avionëve që mund të zëvendësonin makinat konvencionale, por këtë javë e paraqitën me krenari prototipin e parë ushtarak të tyre. Për fluturimin e parë, “Lilium Jet” nuk kishte pasagjerë, ishte dirigjuar me telekomandë, e herën tjetër do të fluturojë me pasagjerë. Qëllimi është prodhimi i avionëve që nuk janë shumë të shtrenjtë, por që do të reduktojnë zhurmën në qytete.

Patrick TEX, një anëtar themelues i “Mynih Lilium Jet”, shpjegoi se prototipi i parë ka kapacitetin për dy persona, por ata planifikojnë të bëjnë një version të avionit që do të kishte bartur dhe pesë persona.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/fluturimi-i-pare-testues-i-automjetit-video/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.