Fotolajmi

Frank-Walter Steinmeier, presidenti i ri i Gjermanisë

Ligjvënësit dhe përfaqësuesit e landeve të Gjermanisë e kanë zgjedhur të dielën, Frank-Walter Steinmeier, president të 12-të federal të Gjermanisë

Me 931 vota, ish-ministri i Jashtëm dhe politikani socialdemokrat, Frank-Walter Steinmeier është zgjedhur në raundin e parë të zgjedhjeve në Asamblenë Federale. Këtë e bëri të ditur Presidenti i Bundestagut, Norbert Lammert, shkrunan DW, përcjell albinfo.ch.  Steinmeieri kishte mbështetjen e të dyja grupeve më të mëdha parlamentare në Bundestag, të CDU/CSU-së, dhe të socialdemokratëve të SPD. Për postin e presidentit kandiduan edhe katër persona të tjerë. Në fjalën e tij, presidenti Steinmeier bëri thirrje për t’u treguar të guximshëm për ta ruajtur lirinë në Evropë. Themeli i Evropës nuk është i palëndueshëm, por është i fortë, tha ai.

“Po të duam t’u japim guxim të tjerëve, duhet ta kemi atë vetë. Na duhet guxim për ta dëgjuar tjetrin, për të mos e mohuar realitetin, por për ta përmirësuar.”, tha Steinmeirer.

Kush është Steinmeier?

I lindur në vitin 1956 në Detmold, Steinmeier është i martuar me gjykatësen administrative, Elke Büdenbender dhe ka një vajzë që studion. Në vitin 2010, Steinmeier ndërpreu përkohësisht aktivitetin politik, për të ndihmuar gruan e tij të sëmurë, të cilës ai i dhuroi edhe një veshkë. Kjo i solli atij mjaft respekt në popullsinë gjermane.

Madje për presidentin e ri, vijnë fjalë të mira edhe nga politikanët e partive kundërshtare. Zëvendëskryeministrja bavareze, Ilse Aigner e cilësoi Steinmeierin „një kandidat të mirë”, ndërsa kristiansociali, Manfred Weber pret vazhdimësi. „Gjermania ka nevojë për udhëheqje të fortë, sidomos në situatën e tanishme.” Një mesazh i dërguar edhe nga kancelarja Merkel. Ajo e cilësoi vendimin për kandidaturën e Steinmeierit një „vendim nga arsyeja”. Edhe shumica e gjermanëve e mbështet një vendim të tillë.

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/frank-walter-steinmeier-presidenti-i-ri-i-gjermanise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.