Fun

Gruaja e parë refere, në Bundesligë

Për herë të parë në historinë e Gjermanisë arbitër kryesor futbolli do të jetë një grua. 38-vjeçarja Bibiana Shtejnhaus nga Hanoveri është në mesin e katër gjyqtarëve të sezonit 2017/2018, e cila do të ndajë drejtësinë në ligën më të mirë gjermane të futbollit.
Shtejnhaus është gruaja e parë në Evropë që do të jetë gjyqtare kryesore e futbollit. Në vitin 2007 ajo kishte ndarë drejtësinë në  ligën e dytë gjermane.

Në vitin 2008 ajo u bë gruaja e parë që ka gjykuar ndeshjen e Kupës së Gjermanisë dhe më 1 qershor do të referojë finalen e grave të Ligës së Kampionëve ndërmjet Paris St Germain dhe Olympique Lyon.

Zgjedhja e Federatës Gjermane të Futbollit me siguri do të motivojë shoqatat e tjera të futbollit në Evropë për t’u dhënë më shumë hapësirë grave gjyqtare.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/gruaja-e-pare-refere-ne-bundeslige/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.