Ëmbëlsira

Kadaif

Është një ëmbëlsirë me origjinë turke, është mjaft e përhapur në vendin tonë, sidomos në festat fetare si dhe ato të fundvitit.

Përbërësit:

•       150 gr gjalpë (margarinë),
•       200 gr arra (të bluara ose të coptuara)
•       500 gr kadaif.

Përgatitja:

E hapim kadaifin në tepsi dhe mbi të hedhim gjalpin (të shkirirë ). Më pas e fusim në furrë me temperaturë 140°C, derisa të piqet.
Gjatë kohës së pjekjes e përgatisim sherbetin e kadaifit. Pasi të piqet, i hedhim arrat. Duhet të kemi kujdes, sherbetin e hedhim pasi të ftohet kadaifi, në mënyrë që të mos qulloset.

Përbërësit e sherbetit për kadaif:

•       700 ml ujë
•       1 kg sheqer
•       Gjysmë limoni

Koha e zierjes së sherbetit, 5 minuta.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kadaif/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.