Lajme

Kandidatët e diasporës  

Janë disa kandidatë që garojnë në zgjedhjet e 11 qershorit, që kanë bagazh nga diaspora dhe shpesh njihen si “zviceranë” ose “gjermanë”. Albinfo.ch paraqet vetëm disa prej tyre: Avdil Halimi, Sami Kurteshi, Faton Topalli, Gani Dreshaj, Gjylieta Kuçi...

Mërgata kosovarë përbën një të tretën e popullsisë në Kosovë, madje e përfshirë edhe në listat zgjedhore me qindra mijëra votues, por edhe kësaj here, në legjislaturën e gjashtë të Kuvendit të Kosovës, do të mbetet pa vende të rezervuara në Parlament. Megjithatë janë disa nga kandidatët që garojnë në zgjedhjet e 11 qershorit, që kanë bagazh nga diaspora dhe shpesh njihen si “zviceranë” ose “gjermanë”.

Në këto zgjedhje janë dy kandidatë nga diaspora, Faton Topalli dhe Sami Kurteshi, që garojnë nën flamurin e Lëvizjes Vetëvendosje. Avdil Halimi është kandidat i Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila në këto zgjedhje është në koalicion parazgjedhor me  Aleancën Kosova e Re të biznesmenit Behgjet Pacolli. Ndërsa  Gjyljeta Kuçi dhe Gani Dreshaj janë kandidatë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës e cila garon në një listë me Partinë Demokratike të Kosovës dhe partinë Nisma për Kosovën.

Avdil Halimi mban numrin 44 të LDK-së, ndërsa njihet si biznesmen i diasporës që ka ardhur në Kosovë, kurse me origjinë është nga Lugina e Preshevës. Ai është i nominuar nga Lëvizja Qytetare “Vatra”, ndërsa thotë se çështja e parë që do ta ngritë në Parlamentin e ardhshëm të Kosovës, do të jetë ndryshimi i ligjit të shtetësisë.

Ai pohon se si deputet i Parlamentit të Kosovës, nuk do të lejonte që qytetarët e Kosovës Lindore të mbeten si deri më tash, qytetarë të rëndit të dytë e tretë. Dhe se do të punohet në përshpejtimin e procesit për pajisen me dokumente të përkohshme dhe përhershme të shtetësisë së Kosovës.

Faton Topalli mban numrin 16 në listën e Vetëvendosjes, ndërsa për vite me radhë ka jetuar në Zvicër. Ai ka qenë edhe në mandatin e kaluar deputet i Kuvendit të Kosovës nga LVV, ndërsa shumëherë nga oponentët politikë, është quajtur si “zvicerani”. Ai në disa debate e merr Zvicrën si shembull të funksionimit demokratik dhe ligjor.

Topalli i lindur në Prishtinë, me banim në Ferizaj, ka studiuar dhe magjistruar në Fakultetin e Shkencave Sociale në Cyrih. Ai ka punuar në shërbimin psiko-social në Zvicër, si ligjërues i jashtëm në Fakultetin e shkencave sociale në Cyrih që nga viti 2007, dhe si ekspert i praktikës për diplomim në ZHAW. Topalli, siç thuhet  ka qenë i angazhuar në mbrojtjen e interesave të mërgimtarëve shqiptarë në Zvicër si përfaqësues joformal i bashkësisë shqiptare në po të njëjtin shtet.

Ndërsa Sami Kurteshi, ish avokat i Popullit për një mandat, tani garon si kandidat i Vetëvendosjes me numër 35. Si ish i burgosur politik, Kurteshi po ashtu ka një të kaluar të gjatë në Zvicër. Në shtetin helvetik ai studioi shkencat politike, sociologjinë dhe të drejtën ndërkombëtare në universitetin e Cyrihut.

Në vitin 2006 ai merr titullin magjistër i shkencave politike. Ai ka punuar në institucione të rëndësishme shtetërore në Zvicër, ku në periudhën prej 1997-2001 ishte bashkëpunëtor i Organizatës Zvicerane për Refugjatë (Schweizerische Flüchtlingshilfe SFH). Tani nga pozita e avokatit të Popullit, ka hyrë në politikë.

Po ashtu si “gjak” i diasporës janë edhe Gjyljeta Kuçi dhe Gani Dreshaj që kandidojnë në petkun e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës që ka të nominuar liderin Ramush Haradinaj për kryeministër të ardhshëm. Dreshaj që ka numrin zgjedhor 80, njihet si biznesmenë i suksesshëm në Gjermani, por edhe në Kosovë. Ai i është bashkuar AAK-së dhe është kryetar i Degës së AAK-së për Istog.

Ndërkaq, Gjyljeta Kuçi është mbiemri i saj me të cilin njihet ajo pas martesës me futbollistin e njohur Shefki Kuçi nga Vushtrria. Ajo ka qenë mis fotogjene e vitit 2003 dhe këngëtare nga Vushtrria, ndërsa në këto zgjedhje gjendet në listën e kandidatëve për deputetë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës me numër 96.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kandidatet-e-diaspores/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.