CH-Ballkani

Kartoni i Gjelbër, zhvatja milionëshe e diasporës

Kompanitë e sigurimeve në Kosovës po përfitojnë miliona euro në vit nga pagesa e sigurimeve kufitare të automjeteve, të cilët detyrohen t’i paguajnë bashkatdhetarët gjatë hyrjes në vendlindje

Sigurimi njëmujor i automjetit që paguhet në kufi kushton 20 euro, ndërsa dyjavor 15 euro. Këto janë taksat kufitare që duhet t’i paguajnë bashkatdhetarët kosovare para se të hyjnë në territorin e Kosovës. Këto para, që konsiderohet plaçkë institucionale, shkojnë për Kompanitë e sigurimeve të lidhura me politikën.

Bashkatdhetarët që po vijnë në pushime në Kosovë detyrohen të paguajnë sigurimin kufitar të automjeteve prej 20 eurosh për qëndrim njëmujor, pavarësisht se e kanë të paguar kartonin e gjelbër të shtetit ku jetojnë, citon Zëri. Kjo pasi Kosova vazhdon të mos jetë pjesë e Kartonit të Gjelbër e që po ua mundëson kompanive të sigurimeve në Kosovë të fitojnë miliona euro në vit.

Shtetet e rajonit, të cilat janë pjesë e Kartonit të Gjelbër, siç është rasti i Serbisë, qytetarët e saj paguajnë vetëm 20 euro në vit për kartonin e gjelbër që u mundëson atyre udhëtim  në tërë Evropën pa paguar kurrfarë sigurimi tjetër kufitar.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kartoni-i-gjelber-zhvatja-milioneshe-e-diaspores/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.