Ëmbëlsira

Kek mushmolla

Kek mushmollaPërbërësit:

• 50 g sheqer
• 250 g gjalpë
• një mollë,
• 350 g miell,
• një pako tharm buke,
• 50 g arra,
• 100 g sheqer pluhur,
• pak kripë.

Përgatitja:

Hidhet tharmi i bukës në ujë të vakët me pak sheqer dhe kripë dhe lihet të qëndrojë.
Tundet gjalpi, mielli dhe tharmi i bukës i fryrë.
Brumi shtrihet në trashësi prej 0,5 cm dhe pritet në katrorë të barabartë.
Molla e kaluar në rend përzihet me sheqer dhe arra të bluara.
Në mes të secilit katror vendoset mbushja dhe bashkohen skajet. Mushmolla e përgatitur renditet në enë për pjekje të mbuluar me letër për pjekje.
Piqet për 15 minuta në temperaturë prej 180° celsiues.
Topthat e pjekur futen në sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kek-mushmolla/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.