Futbolli Shqiptar në Zvicër

Klubet shqiptare luajnë me 81 ekipe futboll në Zvicër

Tetë klubet e para sjellin 60 ekipe garuese në futbollin amator të Zvicrës. Klubet me organizimin më të mirë, e me më së shumti ekipe janë klube që vijnë nga liga e dytë ndërregjionale dhe liga e dytë regjionale.

 

Numri i të rinjëve shqiptarë që luajnë futboll në ekipe futbollistike të Zvicrës, duhet të jetë jashtëzakonisht i madh, ata janë prezentë kudo, në çdo ekip e në çdo ligë.

Nëse i referohemi faqës zyrtare të futbollit zviceran, diaspora shqiptare e Zvicrës është prezente në Federatën e Futbollit Zviceran me 27 klube dhe gjithsej 81 ekipe.

Klubet me organizimin më të mirë, e me më së shumti ekipe janë klube që vijnë nga liga e dytë ndërregjionale dhe liga e dytë regjionale. Tetë klubet e para sjellin 60 ekipe garuese në futbollin amator të Zvicrës.

Klubet e ligës së tretë dhe katërt garojnë pothuajse vetëm me nga një ekip, disa klube kanë në përbërjen e tyre edhe ekipin e seniorëve, por asnjëri prej tyre nuk kanë ekip të juniorëve. Numri i klubeve të ligës së katërt dhe tretë, bashkë me nënseksionet, shkon 21 ekipe.

 

Renditja e mëposhtme tregon klubet shqiptare në liga ku luajnë dhe me sa ekipe aktive janë në kampionat e futbollit zviceran:

 

Liga 2 ndërregjionale:

FC Kosova Dietlikon ZH, 10 Ekipe, sezonin vjeshtor starton në ligën e parë

FC Iliria Solothurn, 13 Ekipe

FC Prishtina Bern, 7 Ekipe

FC Dardania Lozanë, 6 Ekipe

 

Liga 2: 

FC Dardania Basel, 7 Ekipe

FC Besa Biel Be 10 Ekipe

FC Kosova Ge, Gjenevë, 4 ekipe

FC Eagles Aarau 3 Ekipe  Liga  3:

FC Besa St. Gallen , 2 Ekipe

FC Dardania St. Gallen, 2 Ekipe

FC Diaspora 2014 Delèmont, 1 Ekip

FC Iliria Bern, 1 Ekip

FC Rilindja Burgdorf, 1 Ekip

KF Shqiponja Langenthal, 1 ekip

FC Iliria Payerne, 1 Ekip

 

Liga  4: 

FC Albania Schwerzenbach ZH, 1 ekip

FC Tetova Dübendorf Zh, 1 Ekip

KF Liria Wildegg AG 1 Ekip

FC Kosova NE, Couvet, 1 Ekip

FC Bashkimi Vevey, 2 Ekipe

Seniorët:

 FC Newborn 30+

Cis Marigona 30+ Deredingen

Ekipe shqiptare që luajnë si nënseksione të klubeve tjera:

FCD Bashkimi Siebnen FC Bashkimi Linth

Rinia Shqiptare Oberwallis

FC Tetova Basel

FC Labinoti Amriswil (starton sivjet ne vjeshtë si klub në vete)

 

Plotësim për lexuesit: ky shkrim është shkruar për botimin e revistës albinfo.ch. Renditja e publikuar i referohet gjendjes aktuale të muajit maj 2017.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/klubet-shqiptare-luajne-me-81-ekipe-futboll-ne-zvicer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.