Integrimi

Kosovarët, të dytët në numër pas gjermanëve

Në vitin 2016 në territorin e kantonit jetonin 23651 shtetas gjermanë, 9599 kosovarë dhe 9083 shtetas serbë. Statistika po ashtu tregon se do i katërti i huaj në kanton është gjerman

Zyra për statistikë e Kantonit të St. Gallenit ka publikuar sot shifrat aktuale të të huajve me qëndrim të përhershëm në këtë kanton, shkruan tagblatt.ch Në përgjithësi vihet re një rritje e dukshme e përqindjes së të huajve ndër vite. Kështu, nëse në vitin 1990 në Kantonin e St. Gallenit të huajt përbënin 15.4% tash ata përbëjnë 23.5% (në fund të vitit 2015).

Në kategorinë “popullatë e huaj e përhershme” hyjnë të huajt që kanë ndërtuar një perspektivë në vend, që kanë leje qëndrimi B ose C etj.

Numrin dhe përqindjen më të madhe ndër të huajt e përbëjnë shtetasit gjermanë, transmeton albinfo.ch. Ata janë në krye të listës që nga fillimi i shekullit 21 dhe tashmë mund të thuhet se ka një stabilizim të tyre në këtë pozitë. Në vitin 2016 në territorin e kantonit jetonin 23651 shtetas gjermanë, përcjell albinfo.ch. Kjo tregon se çdo i katërti i huaj është gjerman.

Në statistikë, thuhet më tutje, shtetasit e Kosovës, janë përfshirë në një rubrikë bashkë me ata të Serbisë dhe të Malit të Zi. Kjo është bërë në mënyrë që të mund të krahasohen lëvizjet në gjirin e komuniteteve, ndër vite. Në këtë kategori janë gjithsej 19373 të huaj, nga të cilët, shtetas kosovarë janë 9599, serbë 9083 dhe malazezë, 691.

Si zakonisht, sa u përket shifrave të shqiptarëve në kuptimin e përkatësisë etnike dhe gjuhësore, këto statistika nuk mund të jenë të plota, gjegjësisht nuk e paraqesin gjendjen numerike të tyre. Kjo për faktin se nga njëra anë shqiptarë ka edhe në kategorinë e shtetasve të Serbisë (Lugina e Preshevës dhe një numër kosovarësh që ende kanë pasaporta serbe) dhe nga ana tjetër këtu mungojnë shtetasit e Maqedonisë, të cilët në Zvicër  janë me shumicë të madhe shqiptarë etnikë.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kosovaret-te-dytet-ne-numer-pas-gjermaneve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.