Uncategorized

Kroacia në gjysmëfinale

Në gjysmëfinale Kroacia do të ndeshet me Anglinë, takim që do të zhvillohet të mërkurën

Kroacia ka mundur Rusinë me anë të penalltive dhe është kualifikuar në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror, shkruan albinfo.ch. Koha e rregullt përfundoi 2:2.

Golin e parë në këtë ndeshje e shënoi Denis Cheryshev në minutën e 31-të me një super gol. Por, kroatët nuk u dorëzuan dhe në minutën e 41-të, Kramariq barazoi rezultatin pas asistimit nga Mario Manxhukiq.

Ky ishte rezultati përfundimtar i pjesës së parë dhe kohës së rregullt. Por, në vazhdime, Kroacia shënon sërish, kur Vida shënon në minutën e 101-të me kokë. Kjo nuk ishte e tëra nga kjo ndeshjes, pasi Mario Fernandes shënon për Rusinë në minutën e 115-të. Braziliani i natyralizuar shënoi me kokë për 2:2. Më nuk kishte gola, dhe fituesi u vendos në penallti. E në penallti më të mirët ishin kroatët 4:3, duke u kualifikuar në gjysmëfinale.

Në takimin tjetër të ditës së sotme, Anglia ka mundur Suedinë me rezultat 2:0. Gjysmëfinalja e parë do të zhvillohet të martën ndërmjet Francës dhe Belgjikës, kurse gjysmëfinalja Angli-Kroaci, do të zhvillohet të mërkurën.