Receta Gatimi

Kumështë

Kumështi është pije e shëndetshme cilen e kanë konsumuar në kohrat e mëparshme pas ushqimeve të yndyrshme. Kumështi perdoret edhe tash, zakonisht ditëve të nxehta verore.

KumështëPërbërësit:

• 4-5 lugë kos.
• 2 L hirr djathi

Përgatitja:

Hirrën e djathit e vlojmë dhe e lëmë të ftohet. Hirres së vakët ia shtojmë 4-5 lugë kos pastaj enën e mbështjellim me mbules kuzhine dhe e lëmë ashtu per 3-4 orë.
Hirren e fituar e derdhim në shishe dhe e lëmë në frigorifer. Kumështi servohet i ftohtë.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kumeshte/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.