Jeta në Zvicër

Kundërshtohet kërkesa për tërheqjen e Swisscoy-t nga Kosova

Komisioni për politikë të sigurisë në këtë mënyrë ka hedhur poshtë një kërkesë të ardhur nga parlamenti për përfundimin e mandatit të Swisscoy-t,

Swisscoy, siç quhet misioni ushtarak paqeruajtës i Zvicrës që vepron në Kosovë në kuadrin e KFOR-it, duhet të vazhdojë të qëndrojë në Kosovë. Këtë përgjigje e ka dhënë me shumicë dërmuese të votave (9 me 1) Komisioni për Politika të Sigurisë i Dhomës së Kantoneve të Parlamentit të Zvicrës, thuhet në një njoftim nga parlamenti.

Komisioni në këtë mënyrë ka hedhur poshtë një kërkesë të ardhur nga parlamenti për përfundimin e mandatit të Swisscoy-t, transmeton albinfo.ch. Kërkesa konsistonte në përmbylljen e misionit të ushtrisë zvicerane deri në fund të vitit 2018.

Duke dhënë përgjigjen mohuese, komisioni njëkohësisht i ka rekomanduar dhomës përkatëse që të votojë në favor të qëndrimit të Këshillit Federal (qeverisë) për vazhdimin e mandatit.

Nga ana tjetër, komisioni i përmendur pajtohet me qëndrimin e qeverisë për reduktimin gradual të trupave të Swisscoy-t të stacionuara në Kosovë, transmeton albinfo.ch. Aktualisht në mision mund të jenë maksimalisht 235 trupa ndërsa nga prilli i vitit 2018 do të fillojë zvogëlimi i tyre gradual.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kundershtohet-kerkesa-per-terheqjen-e-swisscoy-t-nga-kosova/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.