Receta Gatimi

Kungullor nga misri

Kungullor nga misriPërbërësit:

• 1 kg kungull i gërryer,
• 200 gr miell misri,
• Kripë,
• 400 gr mazë,
• Të larat e mazës-gjithsej 1 litër.

Përgatitja:

Shkrihet maza.

Largohet ena nga zjarri.

Shtohen të larat, kungulli dhe kripa.

Masa përzihet mirë, pastaj hidhet mielli ngadalë duke e përzier vazhdimisht.

Masa e përgatitur hidhet në tepsi të lyer me yndyrë dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 250 gradë C për t’u pjekur për afro 25 minuta.

Ulet temperatura në 200 gradë C dhe vazhdon të piqet edhe 15 minuta.
Shërbehet me qumësht të ftohtë, djathë, etj.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kungullor-nga-misri/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.