Integrimi

Kur bashkohen mësuesit e shkollës shqipe dhe biznesmenët e suksesshëm shqiptarë

Mësuesit e shkollave shqipe të kantonit të Aargaut ishin të ftuar nderi në Residencën e pronares Merita Pinta, në Tegerfelden. Ajo mësueseve të shkollës shqipe të kantonit AG, iu kishte përgatitur sallën për mbledhjen e tyre të rregullt dhe një apero në shenjë respekti për punën e madhe, që ata bëjnë në shërbim të gjeneratave të reja

 

 

Mësuesit e shkollave shqipe të Kantonit të Aargaut ishin mysafirë nderi të zonjës Merita Pinta e cila është pronare e firmës “Prima Pflege” në Tegerfelden. Ata kohë më parë kishin caktuar mbledhjen e tyre të radhës për 21 Maj 2017, të cilën Merita e organizoi në rezidencën e firmës së saj, me qëllim që t`i nderojë, ata (siç shkruan ajo në ftesën e saj) të cilët angazhohen në edukimin e brezave të rijë, në ruajtjen e gjuhës amtare. Mikpritja ishte tipike shqiptare dhe kaloi në një atmosferë të jashtëzakonshme.

Takimin  e hapi zonja Merita Pinta, e cila i falënderoi mësuesit (Eshtrefe Nuhiu, Qefsere dhe Vaxhid Sejdiu, Fitnete Balaj, Ilirida Ramadani, Halime Vishi, Elfete Hysenaj dhe Sadete Boja)   dhe përfaqësuesit e këshillave prindëror (Luljeta Fetahaj, Ilmije Luma , Luljeta Adili, Fatmir Musliu dhe Bajram Mulaj), të cilët, atë ditë kishin ardhur të marrin pjesë në mbledhjen e rregullt, e cila organizohej në vazhdën e përgatitjeve për manifestimin me rastin  e përfundimit të vitit shkollor.

Pas saj fjalën e mori z. Riza Demaj kryetari i Kryesisë Kantonale, i cili falënderoi Meritën për këtë nder, mësuesit për angazhimin e tyre në procesin mësimor, foli edhe për mbështetjen e madhe që japin sponsorët: Adem Osmani, Merita Pinta dhe Visar Muriqi, të cilët janë sponsorë të përhershëm të manifestimeve të shkollë shqipe.  Ai, po ashtu theksoi se një pjesë e madhe e punëve rreth organizimit, tani ka marrë formë të kryer. Janë ftuar mysafirët: Ambasada e R. së Shqipërisë, Ambasada e R. së Kosovës, RTK-ë, prof. Dr. Zymer Neziri nga Prishtina (i cili sivjet do të shpallet anëtar nderi i Lidhjes), përfaqësuesit e kantoneve të shkollave shqipe në Zvicër etj.  Edhe salla është rezervuar dhe në bazë të informatave që kam mësuesit janë duke punuar në përgatitjen e nxënësve, përfundoi ai.

U tha se në pjesën teknike Riza Demajt do t`i ndihmojnë edhe anëtaret tjera si Luljeta Fetahaj, Ilmije Luma , Merita Pinta, Selvije Maloku  etj., të cilat do të angazhohen në përgatitjen e kuzhinës shqiptare, me qëllim që ushqim dhe pije të ketë mjaftueshëm për pjesëmarrësit dhe atë falas.

Në pikën e dytë të rendit të ditës folën mësuesit për punën e tyre me nxënësit, me qëllim që pjesa artistike të përgatitet sa më mirë. Siç shihej nga fjala e tyre kishte mjaft program dhe u kërkua nga mësuesit që pikat shkollore të prezantohen me më të mirët apo me të zgjedhurit e tyre. Programi do të modelohet nga Luljeta Adili – kryetare e këshillit prindëror të Birrit. Po ashtu u shënua se në fund të programit nxënësit të cilët e kanë kryer klasën e tetë, do të marrin nga një mirënjohje për vijimin e mësimit plotësues në gjuhën shqipe.

Dhe në fund mbledhjen e mbylli zonj. Merita Pinta e cila kërkoi që t`i bëjmë disa fotografi dhe nëpërmjet tyre dhe gazetës albinfo.ch, t`iu bëjmë apel gjithë prindërve shqiptarë në Kantonin e Aargaut, që fëmijët e tyre, t`i dërgojnë në shkollën shqipe, sepse ata në këtë mënyrë ua ruajnë fëmijëve gjuhën e nënës. Nuk ka mëkat më të madh kur fëmijët mbesin analfabetë në gjuhën amtare.

Dhe këtë shkrim po e përmbyllim me fjalët e veprimtarit të çështjes kombëtare z. Riza Demaj, i cili në mes tjerash tha: nuk ka kënaqësi më të madhe, se kur shkolla shqipe dhe biznesi shqiptar bëhen bashkë. Bëhet mrekulli. Merita dëshmon suksesin në fushën e biznesit dhe mbështetjen e madhe ndaj shkollës shqipe.

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/kur-bashkohen-mesuesit-e-shkolles-shqipe-dhe-biznesmenet-e-suksesshem-shqiptare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.