Sallata

Lakra turshi

Lakra turshiPërbërësit:

• 600gr kripë të trashë për turshi
• 30kg lakra

Përgatitja:

Pasi që ti pastrojmë nga gjethet e papërdorshme, e largojmë me kujdes mbrendësinë (koqanin – pjesën e fortë nga kokrra e lakrës), pastaj ate hapsire mbushim me një grushtë kripë.
Krerët e lakrës me kripë i reshtojmë në enë të përshtatshme për turshi (fuçi – kacë 60 litërshe).
Kështu të radhitura në fuçi, lakrat i lëmë për 24 orë pa ujë, pastaj sipër ua hedhim ujin e ftohtë në të cilin e kemi tretur kripën e mbetur (Ena të mbushet me ujë deri në grykë).
Pas 2-3 jave lakrat thartohen dhe janë të gatshme për t’u konsumuar.
Ujin e kryposur (rasojin) mund ta përdorni si pije e cila përmban vitamin C , prandaj është e shëndetshme.
Rasoji bëhet mi i shijshëm nëse paraprakisht e bëjmë procesin e zbrazje-mbushjes (pasi qe thartohen lakrat, një sasi e lëngut e nxjerrim përmes qepit nga fundi i fuçisë dhe prap e hedhim sipër lakrave.
Ky veprim përseritet disa herë (2 -3 herë në muaj).

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/lakra-turshi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.