Bota

Londra, qyteti më me ndikim në Evropë

Kështu tregon në raportin e fundit kompania konsulente "Colliers International", e cila përfshin në hulumtim 20 qytete të mëdha

Londra fitoi vendin e parë në renditjen e qyteteve më me ndikim në Evropë nga pikëpamja ekonomike. Kështu tregon në raportin e fundit kompania konsulente “Colliers International”, e cila përfshin në hulumtim 20 qytete të mëdha. Qytetet janë ranguar mbi bazën e një indeksi që lidhet edhe me praninë e talenteve dhe koston.
Sipas analizës, Londra dhe Parisi mbajnë dy vendet e para. Parisi udhëheq kur është fjala për prodhimin ekonomik,  kapacitetin dhe shpenzimet e punës, thotë kompania. Kryeqyteti i Francës ka arritur rezultat veçanërisht për shkak të aspektit të madhësisë dhe përvojës së punonjësve.
Në vendin e tretë në listë vjen sërish një qytet në Mbretërinë e Bashkuar, Manchesteri, i cili ngjitet nga vendi i 6-të vitin e kaluar.
Stockholmi zë vendin e katërt dhe është më me ndikim në të gjitha fushat që konsiderohen në llogaritjen e indeksit.
Dublini gjithashtu është përpara në renditjen për arsye të ngjashme. Njohuritë e gjuhës angleze janë ndër avantazhet kryesore të qyteteve në Mbretërinë e Bashkuar, përpara pjesës tjetër në Evropë.
Indeksi merr parasysh produktivitetin e punës, kapacitetin dhe performancën e punonjësve, standardi i jetës në qytet, kostoja e punës për punëdhënësit.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/londra-qyteti-me-me-ndikim-ne-evrope/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.