Luajtën 10 shqiptarë, nuk shënoi asnjëri

Nga shqiptarët u aktivizuan 10 futbollistë. Asnjëri prej tyre nuk ishte golshënues. Një asistim i vetëm, Xherdan Shaqiri

Gjatë kësaj jave në pesë takimet e zhvilluara  u shënuan gjithsejt 9 gola. Nga shqiptarët u aktivizuan 10  futbollistë, deri sa  2 futbollistë shqiptarë u ndëshkuan me karton të verdhë. Asnjëri prej tyre nuk ishte golshënues. Një asistim i vetëm-Xherdan Shaqiri.

FC Basel–FC Luzern  1 : 0

Në kuadër të gjiros së parafundit ,të 17-të në futboll,në super ligën e Zvicrës,në Bazel u zhvillua derbi i kësaj gjiroje dhe derbi i sezonit vjeshtor. U takuan kampioni në fuqi dhe lideri i ligës FC Bazeli dhe i dyti në renditje, FC Lucerni. Ndeshja u luajt në praninë e mbi 31000 shikuesve,Fitorja i takoi liderit me rezultat minimal 1 : 0 me golin e shënuar nga Marco Streler në minuten e 70 pas asistimit të futbollistit Xherdan Shaqiri. Në këtë ndeshje u aktivizuan 4 futbollist shqiptar,nga dy për të dy ekipet.Për vendësit Xherdan Shaqiri luajti tërë ndeshjen dhe Granit Xhaka nga fillimi e deri në minuten e 81. Në anën tjetër për mysafirët,Burim Kukeli luajti tërë ndeshjen e Jahmir Hyka u aktivizua nga minuta e 72.

FC Grasshopper–FC Thun  1 : 0

Në  këtë ndeshjen  u aktivizuan 3  futbollistë shqiptarë. Për vendësit Orhan Mustafi luajti tërë ndeshjen, kurse për Thunin Muhamed Demiri 90 minuta e Milaim Rama nga fillimi e deri në minutën e 76.

FC Servette–FC Zurich  0 : 1

Mysafirët fituan ndeshjen me rezultat minimal. Meritë për këtë kanë edhe dy futbollistët shqiptarë Adrian Nikçi,  i cili luajti nga fillimi e deri në minutën e 81 duke u ndëshkuar me karton të verdhë në minuten e 77, dhe Admir Mehmedi i cili u fut në lojë nga minuta e 59-të

FC Lausanne Sport–FC Neuchatel Xamax  1 : 3

Në derbin për pjesën e Zvicrës frankofone, fituan mysafirët me merit. Në këtë takim u aktivizua tërë ndeshjen Vullnet Basha për mysafirët.Njëherit dhe u ndëshkua me karton të verdhë në minuten e 54. Basha është futbollist i cili u rritë dhe u kalit për FC Lausanne e në këtë ndeshje fitoi ndaj ish klubit të tij.  FC Young Boys– FC Sion   1 : 1

Në këtë ndeshje nuk luajti asnjë futbollist shqiptar.