Diversité

Media dhe Migrimi: fjalët që e bëjnë dallimin

Kohët e fundit në Gjenevë janë mbledhur së gazetarët dhe specialistët e migracionit, për të trajtuar dhe menduar së bashku çështjen e saktësisë së fjalëve dhe alternativave ballë realitetit të migracionit dhe të azilit. Në fakt, disa emërtime apo shprehje të caktuara mund të ndikojnë rritjen e frikës, refuzimit dhe diskriminimit ndaj refugjatëve si dhe të huajve.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/medias-et-migration-les-mots-qui-font-la-difference/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.