Lajme

Në Cyrih mbahet Forumi për tregtinë dhe investimet në Kosovë

Degët ekonomike të prezantuara janë: Përpunimi i metalit, i drurit dhe letrës, ndërtimi, IT dhe Telekomunikacioni, panelet solare, tekstili, artikujt ushqimorë dhe përpunimi i artikujve ushqimorë

Të mërkurën, më 14 qershor në organizim të Dhomës së Tregtisë të Cyrihut për Evropën e Mesme (Handelskammer Schweiz – Mitteleuropa (SEC), në Cyrih mbahet Forumi për tregti dhe Investimet në Kosovë, thuhet në tekstin e ftesës për pjesëmarrje që organizatori i ka dërguar albinfo.ch.

Pjesëmarrësit do të kenë rastin të takohen dhe të këmbejnë informacione me përfaqësues të kompanive kosovare dhe me ata të Qeverisë së Kosovës, që do të jenë të pranishëm.

Degët ekonomike të prezantuara janë: Përpunimi i metalit, i drurit dhe letrës, ndërtimi, IT dhe Telekomunikacioni, panelet solare, tekstili, artikujt ushqimorë dhe përpunimi i artikujve ushqimorë.

Ndër mysafirët eminentë të këtij aktiviteti janë: ambasadorja e Republikës së Kosovës në Zvicër, Nazane Breca, Besian Mustafa, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Kosovare për mbështetje të Investime, Visar Perani, zyrtar vendor i International Finance Corporation, Ekrem Hajdari, shef i Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Bahri Berisha, drejtor i përgjithshëm i Doganave të Kosovës, Sakip Imeri, drejtor i përgjithshëm i Administratës Kosovare të Tatimeve dhe Safet Gërxhaliu, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës.

Ndërsa pritet edhe pjesëmarrja e firmave zvicerane të cilat janë aktive dhe të suksesshme prej vitesh në Kosovë, thuhet në njoftim.

Ky prezantim zhvillohet në gjuhën angleze ndërsa pjesëmarrja është pa pagesë.

Aktiviteti mbahet në Zunfthause zur Schmieden, në Cyrih, duke filluar nga ora 9.00 dhe përfundon rreth orës 15,

 

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/ne-cyrih-mbahet-forumi-per-tregtine-dhe-investimet-ne-kosove/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.