Integrimi

Një udhëtim nëpër diasporën kosovare në Zvicër

Shumica e shqiptarëve të Kosovës në Zvicër ndihen të lidhur fort me atdheun e tyre. Disa janë kritikë me vendin e tyre të origjinës.

Një e dhjeta e popullsisë së Kosovës jeton në Zvicër, ose rreth 170,000 njerëz me rrënjë shqiptare të Kosovës jetojnë këtu. Gjenerata e dytë dhe ajo e tretë e diasporës po integrohen gjithnjë e më shumë, përcjell albinfo.ch.

Por, lidhjet me Kosovën mbeten të forta. Shumica kanë familjet e tyre në shtëpi dhe u dërgojnë para të afërmve të tyre. 175 milionë franga u derdhën nga Zvicra në Kosovë vitin e kaluar, një e katërta e të gjitha remitencave të diasporës kosovare në mbarë botën.

Kosova është ekonomikisht në gjendje jo të mirë, një e treta e popullsisë jeton nën kufirin e varfërisë, papunësia në mesin e të rinjve është mbi 50 për qind dhe shanset janë të vogla për të udhëtuar pa viza në vendet e Shengenit.

Kështu raporton radio zvicerane SRF për gjendjen në Kosovë dhe raportet me diasporën shqiptare në Zvicër.

Ndiqni të plotë reportazhin e radios në linkun në vijim:

RADIO SRF

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/nje-udhetim-neper-diasporen-kosovare-ne-zvicer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.