Kosova: vota e diasporës

Nuk do të shtyhet afati për regjistrimin e votuesve jashtë vendit

Sot është afati i fundit për për regjistrim për të votuar në zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2017.

Votuesit jashtë vendit janë përballur me probleme për t’i dërguar formularët online ndërsa KQZ-ja ka vendosur që të mos e shtyjë afatin për regjistrimin e votuesve nga jashtë.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka deklauar për Kohën Ditore se problemet që i kanë hasur mërgimtarët për votim është si pasojë e kostos së zgjedhjeve të parakohshme.

“Ne nuk kemi faj që zgjedhjet janë shpallur për 30 ditë. Kjo është kostoja e zgjedhjeve të parakohshme, edhe këtë nuk mundem ta rregulloj as unë, e as KQZ-ja, me gjithë dëshirën”, ka thënë Daka në një komunikim me gazetën “Koha Ditore”, përcjell albinfo.ch.

Daka ka thënë se procedurat kanë qenë të njëjta gjithmonë, por  Lista Srpska dhe Vetëvendosja e kanë ngrit këtë problem.

Nëse nuk jeni regjistruar ende, këtë mund ta bëni edhe sot duke e dërguar formularin e plotësuar përmes emailit zyrtar (ovpp@kqz-ks.org, dhe ogpp@kqz-ks.org) ose përmes fax-it në numrin: +381 (038) 213 200.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/nuk-do-te-shtyhet-afati-per-regjistrimin-e-votuesve-jashte-vendit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.