Gjellëra

Patate në tavë me spinaq

Patate në tavë me spinaq

Përbërësit:

• 250 gr spinaq,
• 1 qepë,
• 1 kg patate,
• 100 gr djathë parmesan,
• 2 thelpinj hudhre.

SALCA BESHAMEL

• 40 gr miell,
• 500 ml qumësht,
• 50 gr margarinë,
• kripë,
• piper.

Përgatitja:

Qepen e grijmë në në copa të vogla dhe e fërgojmë në vaj derisa të zbutet.
Spinaqin e pastrojmë dhe pastaj e grijmë imët.
Në tavën ku kemi fërguar qepen shtojmë dhe spinaqin dhe hudhren e grirë imët
Patatet i qërojmë dhe grihen në feta të holla.
Patatet e grira kriposen dhe piperosen.
Në tavën ku do t’i pjekim shtojmë pak vaj dhe rendisim një rend patate të grira dhe një rend spinaq të fërguar me qepë.
Pastaj përsipër spinaqit hedhim pak parmezan.
Kjo procedurë përsëritet prapë në patate, spinaq dhe parmezan.
Kur masa të ketë mbaruar, hedhim salcen beshamel. Salcen beshamel e bëjmë kur shkrijmë margarinën në një enë dhe në të shtojmë miellin, Pasi e fërgojmë për pak, shtojmë qumështin dhe e përziejmë derisa të trashet masa. Salca beshamel kriposet dhe piperoset dhe i hidhet tavës përsipër patateve.
Pjeken në furrë të nxehtë 180 gradë për 20 minuta.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/patate-ne-tave-me-spinaq/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.