Receta Gatimi

Pinxhur

pinxhurPërbërësit:

• filgjan sheqer,
• 15 kg domate,
• 3 filgjana të kafës vaj,
• 1 filgjan të kafes krip,
• 1 filgjan sheqer,
• 1 filgjan ufëll,
• 10 – 15 thelba hudhër,
• 1 – 2 tuba majdanoz,
• 10 kg speca.

Përgatitja:

Domatet i përvlojmë me ujë të nxehtë, i qërrojmë, i grijmë dhe i vemë të zihen. Poashtu edhe specat i pjekim, i qërrojmë, i presim imtë dhe ua shtojmë domateve, të cilat i kemi shterur nga lëngu duke I zier afer 60 min.
Domatet dhe specat i zijmë 3- 4 orë, dhe kur pinxhuri fillon të shterrët i hedhim vaj, kryp, hudhra, sheqer, ufëll, dhe i zijmë ashtu edhe gjysëm ore sebashku.
Në fund pinxhurit i hedhim majdanoz të grirë dhe pas 15 min. e largojmë nga zjarri.
Kavanozët të nxetë i mbushim me pinxhur të nxhetë pastaj i mbulojmë me batani dhe I lëmë ashtu të mbuluara disa orë, gjer sa të ftohen.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/pinxhur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.