Jeta në Zvicër

Po vjen kartmonedha e re 50 €

Kartmonedha  e re prej 50 euro ka rritur karakteristiket sigurisë që të lëshohet me 4 prilli në qarkullim.

Do të lëshohen një total prej 5.4 miliardë euro me këto kartmonedha.

Kartmonedha e re me një portret të perëndeshës së Evropës, një karakter nga mitologjia greke, ka përmirësuar karakteristikat e sigurisë për të penguar falsifikimin, shkruan Agjencia e lajmeve Reuters, përcjell albinfo.ch.

Për më tepër, tipar mbrojtëse i kësaj banknote është edhe figura që kur të kthehet shënimi ndryshon ngjyrën.

Kartmonedha e katërt që po përjeton ndryshime që nga futja e valutës së përbashkët të BE-së në vitin 2002, pasi pamjen e  ndryshuan kartmonedhat  5, 10 dhe 20 euro.

Banka Qendrore Evropiane në maj 2013 ka zëvendësuar kartmonedhat 5 euro, ndërsa në shtator të vitit 2014, kartmonedhat 10 euro, në nëntor 2015, kartëmonedhat prej 20 eurove.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/po-vjen-kartmonedha-e-re-50-e/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.