Shkurt.ch

Qeveria, për lejimin e shitjes së alkoolit në autostradë

Sipas komisionit përgjegjës, fakti që e drejta në fuqi nuk lejon që në vendpushimet në autostradë shërbimin dhe shitjen e alkoolit përbënshkelje të lirisë së konkurrencës.

Këshilli Federal i Zvicrës ka dhënë pëlqimin që në shitoret që gjenden në vendpushimet dhe pompat e benzinës  nëpër autostrada të mund të shitet dhe shërbehet alkooli.

Qeveria e vendit i rekomandon parlamentit që ta pranojë kërkesën përkatëse. Atë e ka sjellë Komisioni për komunikacion në kuadër të Dhomës Nacionale të Parlamentit, shkruan srf.ch.

Sipas komisionit të përmendur, fakti që e drejta në fuqi nuk lejon që në vendpushimet në autostradë shërbimin dhe shitjen e alkoolit përbën shkelje të lirisë së konkurrencës.

Kjo për faktin se shumica e vizitorëve të shitoreve në vendpushimet e përmendura nuk janë vetë vozitës, transmeton albinfo.ch. Pastaj është në përgjegjësinë e secilit ngasës që të mos e kalojë kufirin e promilëve të lejuar të  alkoolit.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/qeveria-per-lejimin-e-shitjes-se-alkoolit-ne-autostrade/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.