Ëmbëlsira

Roladë me dredhëza

Roladë me dredhëzaPërbëresit:

• 7 lugë sheqer,
• 7 lugë miell,
• 7 vezë,
• 3 dcl ajkë ose 2 qeska krem të rrahur,
• 1/2 kg dredhëza.

Përgatitja:

Përgatitet fili nga vezët, sheqeri dhe mielli.
Në tepsi katrore të shporetit, të lyer me yndyrë dhe të shtruar me letër, hidhet masa e përgatitur dhe piqet në furrë me temperaturë 250 gradë Celsius për 15 minuta.
Ndërkohë pastrohen dhe priten dredhëzat përgjysmë ose në copa të vogla.
Perzihet ajka.
Korja e pjekur përmbyset në pecetë të lagur.
Lyhet me ajkë dhe mbi ajkë vendosim dredhëzat.
Mbështillet në roladë me ndihmën e pecetës.
Kthehet në tepsi dhe mbështillet me letër ku është pjekur gjersa të ftohet.
Mbi të hidhet sheqer pluhur dhe pritet në pjesë të holla.
Shërbehet duke e zbukuruar me dredhëza.

Ju bëftë mirë

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/rolade-me-dredheza/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.