Receta Gatimi

Role viçi

Role viçiPërbërësit:

•       700 g mish viçi i prerë në copa të holla
•       ½ filxhani majdanoz i prerë imët
•       ½ filxhani parmezani të grirë ose ndonjë lloj djathi tjetër të freskët
•       2 lugë hudhra të grira imët
•       Kripë, piper
•       6-10 feta proshutë
•       Vaj ulliri

Përbërësit e sosit të domateve:

•       Një thelb hudhre të kuqe
•       Pak hudhër të bardhë
•       12 domate të freskëta
•       4 lugë vaj ulliri
•       Kripë
•       Bosilok të freskët

Përgatitja:

Nëse copat e mishit janë më të trasha, rrihni mirë ato me çekan kuzhine që të shtypen mirë dhe të mund t’i rrotulloni më lehtë. Le të jenë e shumta 5 mm të trasha. Secilën copë lyejeni me vaj ulliri, pastaj shtoni fetat e proshutës, djathë, hudhrat, kripën dhe piperin e zi. Mos e teproni me kripë, pasi edhe proshuta është mjaft e njelmët.

Rrotullojeni mirë mishin dhe lidheni me penj kuzhine ose mbyllini mirë me ndihmën e rrëmojsave.

Rolet e përgatitura fërgojini pak në tigan, ku më parë keni vënë disa lugë vaj ulliri, mbajini vetëm pak sa të marrin ngjyrë dhe pastaj futini në sosin e domateve, të cilin e keni përgatitur në këtë mënyrë:

Në një tigan të madh vini të ngrohet ca vaj ulliri, shtoni hudhrat e kuqe dhe të bardha dhe fërgojini 2-3 minuta, pastaj shtojini edhe domatet, të cilat paraprakisht i keni qëruar dhe grirë, shtoni edhe kripë dhe lëreni të ziejë 15 minuta. Kullojeni sosin në kulluese dhe me ndihmën e lugës përpiquni t’i shtypni domatet që të kullohen mirë. Pjesën e mbetur kthejeni në enë dhe ziejeni edhe 5 minuta. Në fund shtojani edhe bosilokun.

Pasi t’i keni vendosur rolet e mishit të viçit në sosin e domateve, lërini të ziejnë në zjarr të dobët 1 orë e gjysmë, pas kësaj rrotullojini copat e mishit, lëreni të hapur enën dhe lejoni që edhe një orë të ziejë derisa sosi të trashet mirë.

Shërbejini me pasta sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/role-vici/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.