Uncategorized

Rritet numri i futbollistëve zviceranë që po simpatizojnë shqiponjën

Xhaka, Shaqiri, Lichtsteiner dhe Akanji: Lista e lojtarëve të Përfaqësueses zvicerane që po bëjnë simbolin e diskutueshëm të shqiponjës dykrenare që ka të bëjë me ndeshjen kundër Serbisë është në rritje e sipër

Granit Xhaka ishte i pari: Pas golit të tij të mrekullueshëm të tij kundër Serbisë për barazimin e rezultatit 1:1, ai vrapoi drejt pjesës së poshtme dhe formoi duart e tij me shenjë të shqiponjës së dyfishtë.

Edhe Xherdan Shaqiri pasi shënoi golin e fitores në minutën e 90-të, gjithashtu bëri shqiponjën. Me këtë rast, Xhaka i bashkohet duke treguar simbolin kombëtar shqiptar përsëri. Të njëjtën gjë e bëri edhe kapiteni zviceran Stephan Lichtsteiner.

Një tjetër foto që po bën xhiron në rrjetet sociale është edhe e mbrojtësit Manuel Akanji, i cili ka bërë shqiponjën dykrenare, shkruan “20 Minuetn”, përcjell Albinfo.ch.

Fotoja dyshohet se është bërë në zhveshtore, ndërsa po festohej fitorja. Sipas mediave kosovare, Granit Xhaka e ka ndarë foton në instagram si një storie (ato automatikisht fshihen pas 24 orësh), transmeton albinfo.ch.

Lichtsteiner për polemikën me shqiponjën ka deklaruar se “nuk mendoj se Zvicra ka një problem me të, sepse të gjithë e dinë se ata (Xhaka dhe Shaqiri) janë shtetas të dyfishtë.” Ekipi është provokuar. “Kjo ishte shumë e vështirë për ne si zviceranë. Dhe për qytetarët e dyfishtë, edhe shumë më vështirë”.

Akanji nuk ka komentuar mbi polemikat e shqiponjës deri më tani. Pas lojës ai vetëm ka postuar një foto duke brohoritur me mesazhin “Kurrë mos heq dorë!”.