Gjellëra

Shpageta me salcë boloneze

Shpageta me salcë bolonezePërbërësit:

• 250 gr mish i grirë,
• 1 lugë erëza të përziera,
• 1/2 kg shpageta,
• 2 qepë,
• 2 thelpinj hudhre
• majdanoz,
• 100 ml salcë domatesh,
• 200 ml ujë,
• vaj,
• kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Në tenxhere me ujë me kripë dhe vaj i ziejmë shpagetat. Shpagetat e ziera i derdhim në kullojsë dhe i shpëlajmë me ujë të ftohtë.
E grijmë qepën dhe e skuqim në tiganin me vaj. Pasi zbutet qepa, në tigan e shtojmë mishin e grirë. Pasi skuqet mishi, në tigan e shtojmë hudhrën e grirë. Hedhim erëza të përziera dhe majdanozin e grirë.
Hedhim kripë dhe piper të zi. E shtojmë salcën e domates dhe ujin.
Shpagetat e kulluara i vëmë në pjatë të thellë. Sipër hedhim salcë bolonjeze. Sipër hedhim parmezan.
E zbukurojmë me një degë majdanozi.

Ju bëftë mirë!

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/shpageta-me-salce-boloneze/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.